Toky informací, které se k nám dostávají s rozšířením internetu, jsou velké. Internet je na informace svobodné místo a může do něj přispívat každý dle svého uvážení. Informace na něm tedy nejsou nijak regulované a to může být nebezpečné. V tomhle článku bychom se rádi věnovali dezinformacím a všemu, co je s tím spojené. V průběhu se budeme odkazovat na různé cizí weby, aby bylo jasné, odkud informace čerpáme a o jaké zdroje se opíráme.
Problematika dezinformací je velmi široká a mohli bychom o ní napsat více než jeden článek nebo naopak napsat jeden velmi dlouhý. To ovšem není naším cílem. Naším cílem je si ukázat, co dezinformace jsou, jak fungují a proč jsou nebezpečné.
Dezinformace
Čeští elfové
Jessika Aro
Právní okénko
Hoax
Z angličtiny hoax můžeme přeložit jako: falešnou zprávu, mystifikaci, novinářskou kachnu, podvod, poplašnou zprávu, výmysl, žert, kanadský žertík. V počítačovém světě slovem HOAX nejčastěji označuje poplašnou zprávu, která varuje před neexistujícím nebezpečným virem. (zdroj: hoax.cz)
Na této stránce je možné nalézt několik nejznámějších hoaxů a pokud si nejsme jisti, jestli zpráva, kterou jsme dostali, je hoaxem, pak doporučujeme se podívat právě do této databáze. Abyste nemuseli nic hledat, přikládáme odkaz – hoax.cz – databáze. K jednotlivým hoaxům nalezneme vyjádření odborníků nebo zainteresovaných osob, kterých se tato informace týká. Uvádíme screenshot jako ukázku:
Z hoaxu 32 centů pro nemocné dítě |