Zvýšení platů učitelům

blog.zvladnuto.com

Tento článek pojednává o obecné situaci ohledně zvýšení platů v ČR. V závěru krátkého zamyšlení naleznete odkazy na články, kde je problematika více rozvedena.

Zvýšení platu učitelům bylo vládou schváleno v počátečních měsících podzimu a od 1. listopadu má být všem přidáno. Teoreticky si učitelé polepší v tarifech 1610 až 5240 korun (v závislosti na délce praxe). Jaká je ale realita? Některé školy to řeší tak, že učitelům ubírají osobní hodnocení, takže ke zvýšení platu prakticky nedojde. Zákon hovoří v této věci jasně:

Ke snížení nebo odnětí osobního příplatku přiznaného zaměstnanci, který dlouhodobě dosahuje velmi dobrých pracovních výsledků (§ 131 odst. 1 zák. práce), může zaměstnavatel přistoupit jen tehdy, došlo-li k takovému zhoršení výsledků jeho pracovní činnosti posuzovaných podle množství a kvality, které odůvodňuje další poskytování osobního příplatku v menším rozsahu nebo které vyžaduje jeho odnětí.

MŠMT chtělo zvýšení platů bez snížení osobního ohodnocení. Kde je ale chyba? Ve vedeních škol nebo v jejich zřizovatelích? Nebo se pouze odkleplo něco, co není možné finančně splnit? Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál.

Podle předvolebních slibů politiků bylo „zaručeno“, že se peníze najdou. Více můžete nalézt např. zde. Celkově více o situaci či nějakém konkrétním případě se můžete dočíst na serveru novinky.cz. Přikládám odkaz na originální článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *