Stop motion animace – zvládáme i ve škole

blog.zvladnuto.com

Stop motion je animační technika založená na focení jednotlivých objektů, které jsou mezi snímky ručně upravovány tak, aby spojení vznikl dojem animace. Jednotlivé snímky potom přehrajeme „rychle“ za sebou, čímž vznikne iluze pohybu. 

Technika je to časově náročná a proto je potřeba mít velkou trpělivost při její tvorbě. Jedna minuta filmu zabere několik hodin v závislosti na náročnosti scény, kterou jsme si vytvořili. Záleží na objektu, který chceme animovat, dále na scéně a jejích detailech a samotném scénáři, který chceme využít. Je potřeba myslet na to, že na 1 sekundu filmu je potřeba použít alespoň 12 snímků. Pro představu na 1 minutu filmu potřebujeme 720 fotografií. 

Tento typ animací můžeme vidět v různých filmech či seriálech. Mezi velmi známé patří například Mrtvá nevěsta Tima Burtona nebo Ovečka Shaun. 

Máme různé typy stop motion animací:

  • Objektová animace = používá pevné objekty, které se nedají deformovat (panáček z lega, mince…)
  • Clay animace = používá formovatelné objekty tvořené například z hlíny, modelíny nebo jiných tvarotavelných materiálů. Nabízí nám více možností než objektová animace.
  • Loutková animace = při této animaci využíváme pevné loutky, u kterých je možné za určitých okolností měnit části těla. Můžeme mít například několik hlav s různými výrazy obličeje.
  • Pixelace = při této technice se používají místo objetků živí herci.
A co ke tvorbě stop motion animace potřebujeme? Postačí fotoaparát nebo mobil (ideálně připevněný na stativ), objekty k animaci, případně osvětlení a nějaký program, ve kterém vytvoříme animaci. Jako SW můžeme zvolit třeba i program Fotky v prostředí MS Windows či iMovie v MacOS. 
I my jsme ve škole v rámci hodin informatiky vytvářeli Stop motion animace. Podívejte s námi na to, co jsme s žáky vytvořili.
Věříme, že vás tento článek namotivuje si vyzkoušet tvorbu těchto animací 🙂
Vaše Zvládnu to

Ukázky tvorby z hodin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *