Programování v JavaScriptu #1 – úvod

Tímto článkem zahajujeme seriál o programování v Javascriptu. Javascript je dnes velmi univerzální jazyk, se kterým jsme schopni vytvářet webové nebo mobilní aplikace. Bylo tomu tak vždy? A co potřebujeme k tomu, abychom mohli programovat v Javascriptu? 

Co je JavaScript a malé okénko do historie

JavaScript je programovací jazyk používaný k vytváření interaktivního obsahu na webových stránkách. Byl vyvinut Brendanem Eichem v roce 1995 pro společnost Netscape Communications Corporation a byl původně navržen pro ovládání webových stránek v Netscape Navigatoru.  Původně byl nazýván Mocha, později byl přejmenován na LiveScript a až nakonec na JavaScript. 
Název byl změněn na JavaScript kvůli oblibě jazyka Java v té době. Nicméně, ačkoli mají tyto dva jazyky některé podobné syntaktické prvky, jedná se o naprosto odlišné jazyky.  JavaScript se rychle stal populárním díky možnosti vytvářet interaktivní stránky a reagovat na uživatelské vstupy bez nutnosti stahovat a instalovat pluginy nebo další software. 
Od té doby byl JavaScript vylepšen a rozšířen, aby se stal jedním z nejrozšířenějších a nejdůležitějších jazyků pro vývoj webových aplikací.  V průběhu let se objevily různé verze jazyka, například ECMAScript 6, který byl vydán v roce 2015 a přidal mnoho nových funkcí a vylepšení. Dnes je JavaScript široce používán v mnoha oblastech, jako jsou vývoj webových aplikací, mobilních aplikací, herní vývoj a mnoho dalších.

Co musím znát, abych mohl programovat v JavaScriptu?

Pokud chcete programovat v JS, měli byste se minimálně vyznat v HTML kódu (kód, ve kterém je psána struktura webových stránek) a případně CSS (kaskádových stylů – jednoduše řečeno, CSS slouží k formátování stránek). Pokud tyto znalosti máte, pojďme pokračovat v článku. Pokud ne, můžete číst také, ale v ukázkách kódu se budou vyskytovat části, které pro Vás budou méně srozumitelné.

Co potřebuji k programování v JS?

K programování v JavaScriptu si dokonce vystačíme s vývojářskou konzolí v prohlížeči. Je to ale nepohodlné, proto si zvolíme nějaké šikovné IDE (z angl.  Integrated Development Environment = vývojové prostředí), ve kterém budeme pracovat po celou dobu našeho tutoriálu.

Budeme používat Visual Studio Code, který je relativně univerzálním programovacím prostředím a je plně zdarma. Navíc je multiplatformní, takže nejste omezeni operačním systémem. 

Instalace Visual Studio Code

Přejděte na webové stránky VSC a stáhněte si instalační soubor podle operačního systému, který využíváte. Detailněji instalaci popisovat nebudeme. 

Vytvoření prvního programu

Vytvoříme si soubor index.html, do kterého si vytvoříme základní strukturu kódu webových stránek. Visual studio Code má na to takovou menší vychytávku – stačí, když na první řádek html souboru napíšete html:5 a stisknete Enter. VSC Vám vytvoří základní strukturu samo 😊  

Příkaz html:5 ve VSC

Vygenerovaná struktura html souboru

Celkem snadné. Pojďme konečně k prvním krokům v JS. Před koncový tag <body> si napišme párový tag <script> </script>. Vše, co umístíme mezi tyto značky bude prohlížeč považovat za kód javascriptu.

Výpis do konzole

První užitečný příkaz je výpis do vývojářské konzole v prohlížeči. Může se na první pohled zdát, že tento příkaz není potřeba, ale až budeme provádět debugging (=ladění programu od chyb) tak teprve zjistíme jeho užitečnost. 

Pokud chceme vypsat něco do konzole, máme několik možností. Použijeme ale základní výpis pomocí

console.log(‚Tohle vypsal Javascript‘);

Můžete použít i klasické uvozovky, výsledek to neovlivní, tedy:

console.log(„Tohle vypsal Javascript“);

Na konci každého příkazu musí být středník (;).

Pokud si nyní otevřeme naši stránku v prohlížeči, tak nic samozřejmě neuvidíme – nevypisujeme nic do těla stránky, ale pouze do konzole. Vývojářskou konzoli v Google Chrome otevřeme pomocí klávesové zkratky F12 a zvolíme konzoli (Console).

Vývojářská konzole v prostředí Google Chrome

Výsledný výpis v konzoli

Pro tento díl by to bylo vše. Řekli jsme si, co JavaScript je, co budeme potřebovat k realizaci tvorby programů, ukázali si vývojové prostředí, které budeme používat a také první příkaz.

Výsledný zápis kódu

V příštím díle si ukážeme, jak deklarovat proměnné a matematické operace mezi nimi.

== Vaše Zvládnu to ==

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *