Nevíte v čem vytvářet poutavé prezentace? Vyzkoušejte online nástroje #2 – Microsoft Sway

blog.zvladnuto.com

Po delší době přicházíme s druhým dílem, ve kterém se zabýváme prezentováním v online nástrojích. Dneska si přiblížíme Microsoft Sway, který je svým způsobem atypický a hodí se hlavně v případech, kdy potřebujeme rychle vytvořit prezentaci. Pokud máte raději vzdělávací videa, podívejte se na naše video o prostředí Microsoft Sway I. díl – tvorba prezentace, text a obrázky

Microsoft Sway

Microsoft Sway je prezentační online nástroj, který spadá do Office balíčku. Microsoft ho dal k dispozici všem uživatelům v roce 2015. Tedy, pokud chcete tento účet používat, pak vám bohatě postačí Microsoft účet a jeho užívání je tedy plně zdarma. Nicméně od roku 2017 se Sway nedočkal nějakého update a např. aplikace Sway, která byla k dispozici pro iOS už není podporována. Sway se nám hodí v případě, že chceme prezentaci vytvořit rychle a zabýváme se hlavně obsahem. Design se upravuje pomocí motivů, ale o tom více v další části článku. Velkou nevýhodou je jistá omezenost pro lidi, kteří si chtějí prezentaci „vyšperkovat“ podle svých představ a do velkých detailů.
Interface po přihlášení do sway

Výhody 

  • online prezentační nástroj
  • jednoduchý design
  • responzivita

Nevýhody

  • malá možnost úprav designu
  • nevhodné pro náročné uživatele
  • při přidávání prvků nevidíme výsledek

Tvorba prezentace

V Microsoft Sway pracujeme s dvěma módy (pokud to tak můžeme nazvat) – v jednom přidáváme prvky do prezentace a volíme design – Prostor nápadů (dříve pojmenováno jako Struktura obsahu), v druhém vidíme, jak prezentace ve skutečnosti vypadá – Návrh. Tedy při přidávání jednotlivých prvků nevidíme výsledek, ale stačí si překliknout na tlačítko návrh a výsledek vidíme.
Ukázka zobrazení režimu přidávání jednotlivých prvků

Sway nám umožňuje vložit jako objekty několik prvků. Stačí kliknat na bílý křížek v zeleném kolečku a vyjede nám tato nabídka.

Při kliknutí na kartu nabídky se nám spodní část nabídky mění a je i logicky rozdělena. V tomto tutoriálu si ukážeme motivy a vkládání nadpisu, obrázku a také nějaké skupiny. Pokud by Vás zajímal Sway více, pak se určitě podívejte na naše tři videa, ve kterých se tvorbou prezentace v prostředí Sway zabýváme celkem důkladně.

Motivy

Sway nám nenabízí moc možností na velké pohrání si se vzhledem, ale nemůžeme říct, že jeho možnosti jsou nějaké značně omezené. Velkou zajímavostí, kterou Sway má, tak je rozložení. Z klasických prezentačních nástrojů jsme zvyklí na to, že je prezentace dělena na jednotlivé slajdy. Tuhle možnost Sway také nabízí, ale navíc má další dvě. 

Svislé rozložení

První rozložení je svislé. Náš výtvor pak působí jako webová stránka, po které můžeme scrollovat směrem dolů.

Vodorovné rozložení

Druhá možnost je potom rozložení vodorovné. Ve výsledku se jedná o to samé jako v prvním případě, akorát scrollujeme zleva do prava.

Grafické motivy

Další možností jak si upravovat vzhled naší prezentace jsou motivy. Sway nám jich nabízí několik předdefinovaných a my si každý do určité míry můžeme upravit sami. 
Nejprve si klikneme na motiv, který se nám líbí (1). Pokud bychom ho chtěli upravit, musíme kliknout ještě na tlačítko upravit (2).
Po rozkliknutí se nám otevře nabídka, která nám umožňuje upravit např. písmo, animace nebo barevné motivy.
V levé části obrazovky vidíme téměř neprodleně změny, které jsme si zvolili. 
Máme za sebou rozložení, motivy a jejich úpravy. Pojďme se podívat na vkládání vybraných prvků.

Přidání Nadpisu

Přidáváním nadpisu vytváříme zároveň novou sekci. Nadpis úrovně jedna může mít i obrázek pozadí, který si nastavíme celkem jednoduše.
Nabídka u všech typů textů je víceméně stejná. Jen u Nadpisu úrovně 1 můžeme přidávat obrázek. Všimněte si, že se vytvořením tohoto nadpisu vytvořil Oddíl. Všechny prvky, které vložíme dovnitř této sekce, se bude Sway snažit vykreslit v rámci jednoho „slajdu“ v případě rozložení Snímků.
Zajímavostí je pojmenování Zdůraznit (=tučně) a Zvýraznit (=kurzívou).

Přidání obrázku

Obrázek může vložit jak vlastní z počítače, tak rovnou pomocí nabídky vyhledávání. Po vložení tohoto prvku se nám v pravé části obrazovky zobrazí panel, ve kterém můžeme obrázky vyhledávat. 
Sway rozlišuje obrázky na tři velikosti (viz vyznačení na screenshotu). Obrázku můžeme také přidat titulek, který má stejné možnosti jako obyčejný text.

Některé obrázky se nezobrazí celé – Sway je zobrazí tak, aby zabíraly esteticky hezkou část a byly přes celou šířku. Pokud je potřebujeme zobrazit celé, pak si klikneme na tlačítko Důležité oblasti, které nám zobrazí v pravé části obrazovky aktuální zobrazení obrázku na třech typech zařízení (počítač, tablet a mobil). Stačí zašrktnout možnost Celý obrázek je důležitý.

Přidání skupiny

Pokud jste si zkoušeli přidávat prvky podle našeho návodu, pak jste zjistili, že se obrázek zobrazil pod text. Pokud chceme nějaké prvky dát vedle sebe, pak musíme použít tzv. skupiny. Skupin máme hnedle několik a každá plní jinou roli. Velmi zajímavou možností je třeba štos, ale ten v tomto článku rozebírat nebudeme – stačí se podívat na druhé video z naší série o Sway.
Ukázka přidání prvků v prostoru nápadů
Výsledný vzhled
Pro zobrazení obrázku a textu vedle sebe použijeme Mřížku. Po vložení vkládáme jednotlivé prvky do skupiny tak, jako jsme si to ukázali u oddílu. Obecně můžeme prvků použít více a Sway je rozloží za nás tak, aby byly všechny obrázky na jednom snímku.
Na úvodní seznámení se Sway by to mohlo stačit.

Odkazy na videa:

== Vaše Zvládnu to ==

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *