Matematika v praxi, aneb i hodně sledovaný server může publikovat nesmysly

blog.zvladnuto.com
Koncem listopadu jsme narazili na zajímavý článek, který se zabývá daní z tabáku a tím, jak Rusové řeší její vysokou hodnotu. Autorka článku pravidelně přispívá v ekonomické sekci serveru idnes.cz, takže by neměla být začátečník. Pojďme se podívat na to, co bylo na článku z hlediska matematiky tak nesmyslného. Prohlédněte si přiložený obrázek

V dané tabulce, která je v originálním zdroji uvedena zde (v podobě sloupcových grafů) je vyjádřeno, kolik procent mužů z mužů v dané zemi používá tabákové výrobky a ve vedlejším sloupečku je uvedena analogie pro ženy. Což by bylo v pořádku nebýt posledního sloupečku, ve kterém autorku nenapadlo nic jiného než daná procenta sečíst. Znamená to, že celkem kouří 86 % řecké populace? Když vezmeme v potaz věkové rozložení, pak buď musí užívat tabákové výrobky i senioři nebo malé děti. Zde je vidět, že matematika je důležitá i v oblasti žurnalistiky pokud publikujete o tématech, ve kterých se vyskytuje.
Tímto článkem nechceme nikoho urazit, ale pouze poukázat na skutečnost, že i základy matematiky mohou pěkně potrápit. Autorce přejeme co nejméně obdobných chyb.
Omlouváme se za nekvalitní tabulku, ale server idnes.cz si dané chyby všiml a opravil ji. Článek v původním znění už není možné na serveru dohledat, ale i tak přikládáme odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *