Jak na uchovávání více dat ve schránce? Přichází Ditto, clipboard manager!

blog.zvladnuto.com

Jistě jste se občas setkali s tím, že jste potřebovali uchovat více informací ve schránce (clipboard). Windows schránka ale neumí uchovat více informací (např. převzatých přes CTRL + C). Od toho tu je tzv. Clipboard manager a my se s jedním dneska seznámíme.

Schránka

I když Ditto někteří z vás mohou znát jako pokémona, pak je to také software, který umožňuje ochovávat více dat ve schránce. Kdyby někdo nevěděl, jak to funguje, tak si schránku můžeme představit jako nějaké dočasné uložiště dat, do kterého je vložíme (např. přes klávesovou zkratku CTRL+C, CTRL+X nebo nějakým jiným způsobem). Windows si tato data (informaci) uchovají do doby než tam tam vložíme jiné. Ty původní ztratíme a někdy je potřebujeme uchovat.

Clipboard manager Ditto

Ditto je aplikace (můžeme ji taky chápat jako rozšíření) správy schránky ve Windows, která nám umožňují uchovat informací více. Aplikaci stačí stáhnout, nainstalovat a mít ji puštěnou na pozadí při běhu systému. Samozřejmě, že když ukládáme informace do schránky postupně, pořád máme k dispozici poslední vloženou hodnotu. Ditto nám ale umožní ze své nabídky vybrat posledních několik údajů, které jsme tam vložili. 

Práce s aplikací

Aplikaci můžeme stáhnout z Microsoft Store nebo z následujícího odkazu. Po instalaci si Ditto spustíme. A to nám ve výsledku pro zaznamenávání dat do schránky stačí. Ditto běží na pozadí a ukládá si do seznamu vše, co do schránky vložíme. A odtud to můžeme taky snadno vyzvednout. A jak na to?
1) Ditto nalezneme na hlavním panelu v pravé části (stačí na něj kliknout levým tlačítkem myši) nebo ho můžete (by default) vyvolat klávesovou zkratkou CTRL + ;
Umístění Ditta v hlavním panelu

2) Z daného seznamu si vybereme požadovaný údaj, který v něm máme uložený a Ditto ho za nás vloží. Ano, až tak je to jednoduché. Seznam je vytvářen automaticky s každým naším vložením dat do schránky.

Pokud máme seznam otevřený, můžeme ho jednotlivé položky editovat, mazat atp. Ditto toho umí více, stačí se podívat např. do nastavení, kde si můžeme nastavit různé klávesové zkrátky, které nám práci s ním zpříjemní a posunou zase o kousek dál. Ale o tom třeba v jiném článku. Pro seznámení se s Dittem a principem Clipboard manageru to bude stačit 😊
== Vaše Zvládnu to ==

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *